Pre plnú funkčnosť týchto stránok je nutné povoliť JavaScript.

Ako začať maľovať

Maľovanie podľa čísel najviac pripomína maľovanky, ako ich poznáme z detstva. Samozrejme, že nie úplne rovnaké. Miesto farebného vzoru, ktorý by ste mali obkresliť, dostanete len plátno s očíslovanými plôškami. Každé číslo zodpovedá konkrétnej farbe, ktorú použijete na vyfarbenie danej plôšky.

Znie to jednoducho? Áno – maľovanie podľa čísel je naozaj také jednoduché! Proste sa držíte rozpisu podľa čísel, maľujete na šablónu a postupne sa kocháte tým, ako vám pod rukami vzniká krásne farebný obraz.

Ide vlastne o dobrodružstvo, keď z pôvodne bezfarbého plátna s nejakými čiarami a číslami vznikne trpezlivým úsilím naozajstný obraz, ktorý sa nebudete hanbiť zavesiť ako dekoráciu do bytu. Zohnať akúkoľvek reprodukciu slávneho diela renesančných maliarov je dnes jednoduché. Vyhlásiť však napríklad o van Goghových kosatcoch: „To som namaľoval ja“, môže byť príjemný a vzrušujúci pocit.

Pri maľovaní budete okrem šablóny potrebovať ešte pár ďalších vecí: farby, štetce, možno stojan, aby sa vám dobre pracovalo. To všetko vám, samozrejme, dodáme v súpravách na maľovanie podľa čísel. Vyberať si môžete zo stoviek motívov v rôznych rozmeroch. Ku každému vybranému motívu vám dodáme presne tie farby, ktoré budete potrebovať.

Pozrite sa na video

I keď nie ste profesionálny umelec, môžete si namaľovať krásny obraz. Stačí postupovať technikou „Maľovania podľa čísel“.

Zuty

 1. Každá súprava obsahuje všetko potrebné na dokončenie obrazu – plátno s predtlačenými a očíslovanými plochami, farby so zodpovedajúcim číslom, štetce a farebnú predlohu.

Barvy

 1. Akrylové farby sú v téglikoch s číslami. Tie zodpovedajú označeným plochám na plátne. Farby nemusíte nijako miešať. Máte ich rovno pripravené v správnych odtieňoch. Maľujte vždy jednou farbou všetky plochy. Nebudete musieť tak často vymývať štetce a ušetríte tým dosť farby.

Předloha

 1. Na väčšie plochy zvoľte širší štetec, na menšie plôšky úzky štetec. Po každom použití štetec riadne vymyte.

Předloha

 1. Je jedno, akou farbou začnete – svetlou, tmavou či najkrajšou. Držte sa jej až do chvíle, keď na plátne pokryjete všetky plochy s rovnakým číslom.
TIP Ak sa spletiete a prefarbíte plôšku s iným číslom, nezúfajte. Nechajte farbu zaschnúť, a potom ju proste premaľujte správnym odtieňom.

Akrylové farby nie je potrebné riediť vodou ani riedidlom. Ak sa vám zdajú predsa len veľmi husté, môžete štetec namočiť do vody a potom až do farby. Práce na obraze asi nedokončíte za jeden deň, takže tégliky s farbami vždy dôkladne zatvárajte, aby farba nevyschla.

Upozornenie: Farby sa miešajú na mieru a ich odtieň sa môže mierne líšiť.


Ako začať maľovať

Je dobré stanoviť si nejaký postup a toho sa držať. Existuje niekoľko odporúčaných spôsobov, ako maľovať podľa čísel. Môžete napríklad:

 • zoradiť si akrylové farby podľa čísel, začať s prvým číslom a vymaľovať postupne všetky zodpovedajúce plôšky na plátne. Potom vziať ďalšie číslo v poradí a pokračovať až k poslednému číslu. Výhodou je, že máte otvorenú vždy len jednu nádobku s farbou a nehrozí tak vysychanie farieb vo viacerých otvorených téglikoch. Taktiež štetec sa nemusí tak často vymývať. Nevýhodou je, že mokrá farba je po celom plátne a neopatrným dotykom sa môže rozmazať.
 • začať z ľavého horného rohu, hornej strany alebo z vami zvoleného bodu a pokračovať k protiľahlej strane plátna. Výhodou je istá usporiadanosť, keď vidíte už konečný vzhľad obrazu, aj keď len na menšom kúsku plátna. Taktiež sa nestane, že by ste si rukávom rozmazali rozpracované časti obrazu. Nevýhoda však je väčšia spotreba farieb pre častejšie vymývanie štetcov.

Nech už si zvolíte akýkoľvek systém, skúste dodržať týchto pár bodov:

 1. Venujte dostatočnú pozornosť výberu súpravy pri objednávke​. Chce to vybalancovať náročnosť, rozmery a tému. Taktiež sa rozhodnite, či vám máme plátno napnúť do nášho rámu, alebo si to chcete skúsiť vlastnými silami.

 2. Upracte si pracovný priestor​ . I v prípade, že chcete maľovať na maliarskom stojane, položte si pod seba aj stojan nejaké noviny či maliarsku fóliu. Dosť vám to uľahčí upratovanie. Najmä v prípade zložitejších motívov počítajte taktiež s tým, že prácu nedokončíte za jeden deň.

  jak-zacit-malovat

 3. Pripravte si ​misku či pohár s vodou. Budete v ňou/ňom vymývať štetce od farby, aby ste mohli začať maľovať inou farbou. Odporúčame túto časť práce vykonávať dôkladne, aby vám nezostal v štetcoch žiadny ani najmenší zvyšok farby.

 4. Rozbaľte svoju objednanú súpravu na maľovanie podľa čísel a ​skontrolujte si, že máte všetky potrebné farby.

  jak-zacit-malovat

 5. Nepodceňujte prečítanie krátkeho ​inštruktážneho návodu​. Predsa len nie je nad presné informácie. Nespoliehajte sa len na pocit, že „tak to bude správne“.

 6. Ak ste si objednali plátno bez rámu, odporúčame napnúť prázdne ​plátno do rámu ešte pred maľovaním. Predídete tak možnému poničeniu namaľovaného obrázka.

 7. Najlepší je, podľa našich skúseností, začať jednou farbou a vymaľovať ​najprv všetky rovnako očíslované plôšky​. Dobré je taktiež začať svetlejšími odtieňmi, aby ste mali jednoduchšiu prácu s vymývaním štetcov. Možno zistíte, že budete musieť naniesť viac vrstiev farby, aby ste úplne zakryli vyznačené číslo farby.

 8. Pred tým, než prejdete na ďalší odtieň farby, nechajte namaľované časti obrazu riadne zaschnúť​. Predídete tak zmiešaniu ešte mokrých farieb do jedného neurčitého, ale iste nesprávneho odtieňa. Kým farby zaschnú, môžete napríklad poriadne vymyť a vyčistiť štetce. Dajte si medzi tým napríklad pohár vína či inú dobrotu – ide predsa len hlavne o zábavu a relaxáciu, že?

 9. No, a potom už len všetko opakujte s ďalšou farbou až do konečného stavu, teda úplne hotového obrazu.

Mohlo by Vás zaujímať