Pre plnú funkčnosť týchto stránok je nutné povoliť JavaScript.

Tipy a triky

S maľovaním podľa čísel máme dlhoročné skúsenosti. Taktiež naši zákazníci nám občas pošlú nejaký dobrý nápad. Tu sa s vami o ne podelíme.

Udržujte plátno v kondícii

Môže sa stať, že rozbalíte plátno v doručenom balíčku a, ejha, je preložené a je na ňom zlom. Bez otázok Vám ho, samozrejme, vymeníme, ale môžete skúsiť vziať naparovaciu žehličku a na menší stupeň ho trochu prežehliť. Keď budete opatrní, podarí sa vám pravdepodobne plátno narovnať. Pomôže Vám trochu si plátno jemne namočiť vodou.

Zvoľte si postup a držte sa ho

Ak vám vyhovuje maľovať najprv jedným odtieňom všetky plôšky, robte to tak po celý čas maľovania. Keď však začnete z jedného okraja obrazu a postupujete k druhému, nemeňte to po celý čas maľovania.

Pozor na vysychanie farieb

Akrylové farby majú veľa skvelých vlastností, kvôli ktorým sú pri maľovaní podľa čísel také obľúbené. Rýchlo však schnú, a to tak na plátne, kde sa nám to hodí, ako aj v neuzavretej nádobe, čo už také dobré nie je. Pri maľovaní teda dbajte na to, aby ste nepoužívané farby mali v uzavretých nádobkách.

tipy-a-triky

Hups – zlý odtieň?

Podarilo sa vám premaľovať plôšku iným odtieňom farby? Nezúfajte. Stačí počkať, až farba poriadne zaschne, a potom ju premaľovať správnym odtieňom. Neponáhľajte sa – ak farba nebude úplne suchá, obe sa zmiešajú do iného odtieňa.

Čisté štetce – základ úspech

Pri vymývaní štetcov buďte dôkladní. Vyplatí sa vám to a vráti sa vám to vo vysokej kvalite maľby. Ak v štetcoch zostane nejaká farba, hrozia vám 3 nepríjemnosti:

  • zvyšná farba v štetci sa zmieša s práve naberanou farbou a vytvorí iný odtieň, než aký potrebujete a chcete
  • štetinky štetca spolu so starou farbou stvrdnú a nebude sa s ním dať maľovať
  • štetec bude horšie naberať novú farbu a pri maľovaní sa vám farba skôr minie

Buď svetlo

Máločo tak ovplyvňuje farby ako svetlo. Pri práci si maliar svetlo stráži naozaj starostlivo. Zaistite, aby pracovný priestor bol poriadne osvetlený. Od veci nie je ani obstaranie poriadnej lupy s osvetlením, aby ste mohli naozaj dôkladne vymaľovať aj malé plôšky. Najmä v prípade veľmi zložitých obrázkov to iste oceníte.

Hlavne sa bavte

Nejde o preteky, súťaž ani o normovaný výkon. Ide predsa hlavne o zábavu s menším presahom do umenia. Takže aj počas práce komunikujte s okolím, nezabúdajte na občerstvenie v podobe pohára vína či inej dobroty a hlavne odpočívajte a aktívne sa bavte.

Pozrite sa na videá

Aký je rozdiel medzi plátnom v ráme a bez rámu

Ako pripevniť plátno do rámu

Ako na maľovanie zvierat

Čo robiť s pokrčeným obrazom

tipy-a-triky Maľovanie obrazov podľa číselNaša ponuka