Pre plnú funkčnosť týchto stránok je nutné povoliť JavaScript.

Prvýkrát do školy? Pomôžte prváčikovi sa pripraviť.

Na otázku, aký bol Váš najobľúbenejší predmet v škole, až podozrivo mnoho ľudí odpovedá, že telocvik a výtvarná výchova. Asi že najviac pripomínajú časy v škôlke, keď sa deti len hrali. S nástupom do školy ale prichádzajú povinnosti, na ktoré je dobré deti dobre pripraviť. A pokojne aj zábavnou formou a hrou v podobe maľovania podľa čísel.

clanek_001

Ako pripraviť dieťa na školskú dochádzku

Rodičia chcú pre svoje deti vždy len to najlepšie. Prirodzene. Nie vždy ale vedia, čo presne to vlastne je. A to sa týka aj prípravy detí na vstup do školy a prvý školský rok. Niektorí to vezmú veľmi zodpovedne a učia deti čítať, písať, počítať, dokonca aj nejaký cudzí jazyk. Iní naopak nechávajú veciam voľný priebeh a stavia na to, že dieťa si poradí.

Deti však najviac ocenia vyrovnanosť. Extrémy neprospievajú nikomu a v ničom. Deti určite ocenia nejakú prípravu, ale zaťažovať ich nadmerne, to by prinieslo len stres a strach zo školy. Častým problémom je, že deti sa potom v škole buď boja, pretože nevedia ani základy, alebo sa nudia, pretože už poznajú to, čo sa ostatní ešte len učia.

Zvoľte teda vyrovnaný prístup. S dieťaťom hlavne o škole hovorte. Všetko mu vysvetľujte. Pozitívne ho motivujte a rozptyľujte jeho obavy. Je skvelé, ak dieťa navštevovalo škôlku a je teda zvyknuté na kolektív rovesníkov. Vie tiež dodržiavať nejaké pravidlá spoločného spolužitia a rešpektovať autoritu učiteľa.

V tom všetkom však deti potrebujú našu pomoc.

clanek_002

Deti sa učia hrou

Maľovanie, behanie, stavanie hradov z piesku, hra na slepú babu, futbal a stovky ďalších hier a aktivít majú na zdravý vývoj dieťaťa obrovský vplyv. Podporujú v ňom kreativitu, schopnosť riešiť problémy, cieľavedomosť a trpezlivosť. Natrénuje si, ako sa vyrovnať s neúspechmi, ako spolupracovať v tíme a podobne.

Podporujte v nich teda to, čo im ide dobre, ale nezabúdajte ani na tie činnosti, ktoré budú v škole potrebovať, a ktoré im zatiaľ veľmi dobre nejdú. Tým ale nemyslíme, že by ste ich mali hneď učiť čítať a písať. Od toho je tu predsa práve škola!

Ako na to? Väčšina detí napríklad rada kreslí a maľuje. Prečo to nevyužiť? Nechajte ich napríklad, aby si namaľovali nejakú svoju obľúbenú filmovú postavu. Na čistý papier by to asi nezvládli, ale od toho je tu maľovanie podľa čísel. Sú to vlastne také pokročilé omaľovánky, pomocou ktorých dieťa dokáže vytvoriť až realisticky vyzerajúci obraz. Pritom ani neprekukne, že trénuje jemnú motoriku a sústredenosť.

Maľovanie s číslami je skvelý spôsob na komplexné trénovanie školského života. Všestranne dieťa trénuje a pripravuje na školskú dochádzku. Ako presne?

Dieťa trénuje jemnú motoriku

Pokiaľ Váš drobček ešte nevie písať, nič sa nedeje – ide predsa do školy, ktorá ho to má naučiť. Ale ako sa drží ceruzka alebo pero, ako veľmi sa má na ceruzku tlačiť, ako nakresliť rovnú čiaru alebo krúžok, to by deti už vedieť mali.

A presne to sa nenásilne naučia pri vymaľovávaní obrazu. Najlepšie je vybrať taký, ktorý sa im bude páčiť a bude ich baviť ho maľovať. Napríklad dievčatkám by sa mohla páčiť roztomilá princezná a dúhový jednorožec.

clanek_003

Dieťa sa učí sústrediť na zadanú úlohu

V skutočnosti sa najviac odkladov nástupu do školy deje pre nízku schopnosť dieťaťa udržať pozornosť a sústrediť sa na prácu. Dieťa je napríklad dobre socializované, má správnu výslovnosť, je celkom samostatné, ale jeho pozornosť stále odvádza niečo iné, než čo má urobiť. Na tom je potrebné určite zapracovať.

Pomáha, keď ho úlohu baví. Maľovanie je príkladom činnosti, pri ktorej by asi mohlo nejaký čas vydržať. Zvlášť, keď ho budete motivovať nejakým termínom očakávaného dokončenia. Môžete napríklad povedať, že vymaľovaný obrázok potom prinesiete pani učiteľke ako darček.

Možno by sa jej mohol páčiť tento veselý tukan s lienkou na zobáku. A Vaše dieťa si jeho maľovanie určite užije.

clanek_004

Maľovanie učí vyrovnať sa s neúspechmi

Sklamanie z vlastného neúspechu bude deti sprevádzať celým životom. Chyby sú nevyhnutné. Niektorí ich ale znášajú veľmi zle, až patologicky. Prepadajú depresiám, navštevujú psychológov, strach z ďalších chýb ich paralyzuje a oni nie sú schopní čokoľvek robiť. Je dobré deťom ukázať, že chyba sa dá napraviť, prípadne sa z nej poučiť nabudúce.

Pri maľovaní obrazu podľa čísel sa občas iste stane, že štetec s farbou prejde naznačenú líniu, nanesie sa farba tam, kam nepatrí, niečo sa neopatrne rozmaže a pod. To k tomu patrí, a patrí to aj k životu. Smutnému dieťaťu môžete ukázať, že to ide premaľovať, alebo vlhkou handričkou farbu odstrániť, prípadne to jednoducho nechať tak a byť trochu originálne.

Tipy na obrázky pre deti

S nástupom do prvej triedy predpokladáme, že deti budú schopné maľovať nejaké jednoduchšie obrázky. Možno ich to ale začne baviť a maľovanie podľa čísel sa im stane koníčkom. Budú potom chcieť maľovať aj o niečo náročnejšie obrázky.

Pre každého malého maliara ponúkame obrázky s detskými motívmi na našom e-shope. Medzi nimi slávne kreslené postavičky, ale pre tých väčších aj obrázky zo ságy Harry Potter, máme tu množstvo predlôh pre milovníkov zvierat, komiksov a stovky ďalších obrázkov pre deti aj ich rodičov.

clanek_005

Ako ešte pripraviť dieťa do školy?

Deti sa učia sledovaním a napodobňovaním svojich rodičov. Robte s nimi teda to, čo sa od nich bude očakávať v škole – bude to potom pre nich prirodzené a jednoduchšie.

Čítajte si s nimi

Čítanie je pre deti vrcholne dôležité. Ide o základnú znalosť, bez ktorej sa v živote nezaobídu. Urobte si 10 minút čas a večer pred spaním im radšej prečítajte nejakú rozprávku, než že im ju pustíte na DVD. Napríklad Malý princ je knižka, ktorá k človeku môže hovoriť celoživotne. Obsahuje krásu aj múdrosť.

clanek_006

Spievajte si s nimi a učte ich pesničky

Je prekvapujúce, koľko dnešných detí sa hanbí spievať. A koľko ich nepozná snáď ani jednu pesničku alebo aspoň básničku. Život popovej hviezdy by sa páčil každému, ale postaviť sa pred triedou a zaspievať nahlas, to sa hanbí.

Keď sa deti učia spievať alebo recitovať, nielen, že si trénujú pamäť a rytmus, ale pracujú aj na správnej výslovnosti a sebavedomí. Učia sa vystupovať na verejnosti, čo je pre budúce uplatnenie na trhu práce jedna z najcennejších zručností. Možno, že s verejným spevom sami bojujete, ale Vaše deti sú predsa to najlepšie publikum.

Doťahujte veci do konca

Keď hráte Človeče nehnevaj sa, neodchádzajte skôr, než niekto vyhrá. Deti by sa mali naučiť dokončovať prácu a neodchádzať od rozrobených vecí.

Dávajte deťom termínované úlohy

Dieťa by malo pochopiť, že existujú aj povinnosti a nielen hry. A že tie povinnosti je potrebné dokončiť v termíne. Upratať si hračky alebo dať svoj tanier do umývačky, to by mala byť samozrejmosť.

Trénujte sociálne zručnosti

Slovíčka ako prosím, ďakujem, prepáč, sú právom označované ako kúzelné. Dobré miesto pre tréning slušného správania je napríklad spoločný nákup alebo návšteva lekára.

Naučte ich zaobchádzať s peniazmi

Keď dieťa dostane peniaze ako malé vreckové alebo odmenu za nejaký úspech či splnenú úlohu, malo by vedieť, akú hodnotu majú. V obchode mu asi kúpite nejakú čokoládku alebo hračku, ale nechajte ho, aby si aj niečo zaplatilo zo svojho. Nielen, že sa naučia trochu počítať, ale uvidia aj hodnotu peňazí a získajú základy finančnej gramotnosti.

Hýbte sa s nimi

V posledných rokoch vidíme v školách úplnú epidémiu nepohyblivých detí. Nie, nemyslíme tým nejako handicapované deti. Ide o zdravé deti, ktoré ale nedokážu bežať, šplhať, vyskočiť, alebo urobiť kotrmelec. Niektoré nedokážu ani rovno stáť.

Pohyb je pritom prirodzený a deti ho normálne vyhľadávajú. Len nesmú byť prilepené k obrazovke počítača alebo mobilu po celý deň. Choďte s nimi na prechádzku. Hádžte šišky na cieľ, skočte do hromady lístia, preskočte s nimi úzky potok, snažte sa chytiť holuba. Proste nech sa deti hýbu a cvičia.

Praktická výbava do školy

Nebudeme si nič nahovárať - vybaviť dieťa školskými pomôckami je finančne vážne náročné. Vážne dosť náročné. To máte školskú tašku, cvičebný úbor vrátane cvičiek, prezuvky, zošity, peračník, ceruzky a perá, obaly na knihy, nožnice, lepidlo, gumy, strúhadlo, kružidlo, pravítka, desiatu a ďalšie potreby. Ale šetriť a kupovať všetko úplne najlacnejšie sa nevypláca.

Kde odporúčame sústrediť sa na kvalitu, to je školský batoh a peračník. Batoh alebo aktovka by mali uniesť všetko, čo taký školáčik musí do školy denne doniesť. Tu treba povedať, že deti sú často preťažované nielen množstvom učenia, ale aj množstvom školských pomôcok.

clanek_007

Do batohu sa tak dáva toľko učebníc a ďalších potrieb na úspešné prežitie školského dňa, že sa deti celkom zapotia. Lacné batohy bez vystuženého chrbta a polstrovaných popruhov takú záťaž dlho nevydržia. A s nekvalitným batohom to dlho nevydržia ani naši školáci.

Ani na peračníku nešetrite. Mal by byť dostatočne priestranný a najlepšie skladací, aby poskytoval dostatok priestoru na vloženie ceruziek, pasteliek a ďalších písacích potrieb. Tie už ale nemusia byť úplne nové.

Inak sa nebojte – všetko, čo prváčik bude potrebovať, sa dozviete včas priamo zo školy. Niektoré školy dávajú rodičom zoznam pomôcok ešte pred nástupom, iné s tým počkajú na prvý školský deň.

Prvýkrát do školy? Nech je to radostný deň.

Prvý školský deň je pre každé dieťa pamätný okamih. Niektoré sa tešia, iné majú trochu mravenčenia v bruchu, ale na začatie školskej dochádzky nezabudne žiadne. Spríjemnite im to teda nejakým darčekom.

V posledných rokoch aj k nám dorazil zvyk vybaviť dieťa kornútom sladkostí. Ponechajme bokom, ako veľmi nezdravé to je, a dohodnime sa, že pri tejto príležitosti to tentokrát prehliadneme. Určite chcete, aby Vaše dieťa hneď v prvý deň zapadlo do kolektívu a cítilo sa dobre. Ostatní ten kornút budú mať, tak nech veľmi nevybočujete.

A možno, že až príde domov a bude nadšene rozprávať, môžete ho prekvapiť aj nejakým pekným obrazom na vymaľovanie, ktorý si vyberiete na našom e-shope. A pretože vieme, aké náročné je vypraviť prváčika do školy, pripravili sme si pre Vás výhodnú zľavu.

Pokiaľ pri nákupe obrazov zadáte náš zľavový kód ZĽAVA20, nákup Vám automaticky zlacnie o 20 %. Akcia platí do 1. 9. 2022 a vzťahuje sa na všetky naše obrazy podľa čísel.

Užite si s deťmi ich prvý školský deň.