Pre plnú funkčnosť týchto stránok je nutné povoliť JavaScript.

Máj, lásky čas: Ako vznikol a prečo sa oslavuje?

Máj je mesiacom lásky. Pre našich predkov bol tento mesiac veľmi dôležitý. Bol spojený s oslavami beltainskej noci. Tá mala hneď niekoľko významov. Beltaine sa spájal s očistou, láskou, plodnosťou a mágiou. Hoci už dnes tento sviatok neoslavujeme v plnej sile, budete prekvapení, že jeho zvyšky napriek tomu pretrvali. Aby sme pochopili význam mája, musíme sa vrátiť hlboko do minulosti. Využite silu tohto obdobia. Napríklad pri tvorivej činnosti - vrhnite sa do maľovania podľa čísel.

Naši predkovia, hoci žili pod vládou kresťanských kráľov, stále dodržiavali pohanské zvyklosti. Tie boli staré tisíce a tisíce rokov. Prečo sa ich nedarilo odstrániť? Rok obyčajného roľníka bol skrátka iný ako pána z bohatých siení. Čas vnímal predovšetkým na základe striedania ročných období a poľnohospodárskych povinností. Boli by ste prekvapení, ako dlho vlastne obyčajní ľudia dodržiavali predkresťanské zvyky.

To až reformy jezuitov v 18. st. odštartovali veľkú zmenu. Zrazu aj z hláv toho najprostejšieho človeka musela byť vypáčená akákoľvek úcta k čomukoľvek, čo nekorešpondovalo s katolíckou vieroukou. Napriek tomu ale mnohé pretrvalo a v určitej forme sa oslavuje aj dnes. Trebárs taký 1. máj.

clanek_001

Beltaine a pálenie čarodejníc

Meno sviatku Beltaine pochádza zo starej keltštiny a znamená jasný a žiarivý oheň. Slávil sa v predvečer 1. mája. Ako už asi tušíte, vychádza z neho naše pálenie čarodejníc. Počas osláv sa zapaľovali ohne a medzi nimi sa s príchodom polnoci vztýčil máj.

Bol spojený s očisťovaním od mŕtveho a starého. Do ohňov sa hádzali panáci vyrobení zo slamy a ich upálenie malo symbolizovať odchod temnej zimy a smrti. Ľudia skákali cez ohňa, tancovali a veselili sa. Oslávencovi sa týmto rituálom očisťovali a otvorili sa novej energii a sile, ktorá prichádza s nadchádzajúcim obdobím.

 

clanek_002

O Beltaine sa verilo, že čarodejnice obchádzajú domovy a kradnú zásoby. Tie už aj tak boli veľmi malé po zimnom období. Aká to bola smola, keď zlovestná ruka čarodejnica ubrala ešte o niečo viac! V tomto období sa tiež odvádzali poplatky pre vrchnosť. Ľudia tak tak vychádzali s jedlom. Preto sa začiatok jari považoval za nešťastný pre svadby.

Ako vidíte, všetky tieto motívy sa zrejme ozývajú aj v našom pálení čarodejníc. Nadprirodzeno a očista. Ako sa ale z Beltaine stalo dnešné pálenie čarodejníc? Zrejme za tým stojí zásah Cirkvi. Tá sa snažila urobiť pohanskému blázneniu prietrž. A tak túto čarovnú noc doslova postavila na hlavu. Očistný element ale stále zostal, rovnako ako kopa zvyklostí s touto nocou spojených.

Ako vznikol 1. máj ako sviatok lásky

Beltaine bol tiež sviatkom lásky a plodnosti. Staré umieralo v plameňoch a nové sa rodilo v srdciach oslavujúcich. Milenci sa mohli beztrestne stretávať, a to aj napriek tomu, že neboli oficiálne zosobášení. Asi si dokážete predstaviť, k čomu to viedlo. Ľudia sa oddávali láske v poliach a mohli uzatvárať svadby "nanečisto". Dieťa, ktoré bolo počaté o tejto noci, bolo považované za požehnanie od mesačnej bohyne.

Zrejme je Vám jasné, že cirkvi a vrchnosti z tohto zvyku vstávali hrôzou vlasy na hlave. Rozhodli, že oslavy Beltaine sa musí zatrhnúť. Z ľudského podvedomia ale sviatok nešlo len tak vykoreniť. Láska sa predsa musí sláviť, rovnako ako nový život, ktorý vďaka nej vzniká. Pod drobnohľadom prísnej cirkvi tak vznikoll nový zvyk a to bozkávanie pod rozkvitnutou čerešňou. Trochu cudnějšia varianta predošlých osláv.

clanek_003

Dievča sa musí pobozkať, ideálne pod rozkvitnutou čerešňou. Inak uschne. A je jedno, či je to od milenca či od príbuzného. Určite aj Vy vidíte to spojenie s Beltaine - životom, láskou a plodnosťou. Oslávte príchod nového života a energie po temnej zime aj Vy! Ak sa tento rok pod žiadnou rozkvitnutú čerešňu nedostanete, nič si z toho nerobte. Predsa si ju môžete vytvoriť aj u Vás doma. Vďaka maľovaniu podľa čísel si môžete vymaľovať takú, ktorá bude kvitnúť celý rok. Čo tak varianta    s roztomilým vtáčikom?

clanek_004

Ak ste romantická duša, ktorá miluje atmosféru rozkvitnutej Prahy, tak i pre Vás máme niečo, čo Vám urobí radosť. Nechajte pod Vašimi rukami ožiť nábrežie Vltavy, po ktorom sa prechádzajú zamilované páry. A láska už Váš domov nikdy neopustí.

clanek_005

Čas mágie a tvorivej energie

To ale nie je všetko. Beltaine bol spojený s mágiou a tvorivosťou. Ľudia okrem skákanie cez ohňa robili veľa ďalších rituálov. Tvorili z dostupných materiálov a do tvorby vkladali všetko, čo tento sviatok stelesňoval. Toto obdobie je doslova nabité energiou. Je priam stvorené pre to, aby ste ho využili k tvorivej činnosti. Ľudia verili, že bohyňa Rhiannon, ktorej bol Beltaine zasvätený, v ľuďoch počas tejto noci rozdúchavala nielen lásku, ale aj kreatívnu silu a tvorivého ducha.

Milenci si mali do pohára dať jarný kvietok a spoločne ho vypiť. Pred dverami osamelých a opustených sa nechávali košíky s kvetinami. Ak aj Vy cítite mágiu tohto dňa, nechajte sa nadchnúť atmosférou Beltaine. Vrhnite sa do maľovania podľa čísel a nechajte pod Vašimi rukami rozkvitnúť kvety lásky. Napríklad túto kvitnúcu čerešňu.

clanek_006

Pre nenapravitelných romantikov máme v ponuke obraz z Paríža. Ten bola odpradávna považovaný za mesto umenia a lásky. Vymaľujte si zamilovaný pár v Paríži. Urobte si z maľovania malý rituál - dajte do neho všetku Vašu lásku a nádej. Uvidíte, že Vám bohyňa Rhiannon posvätí nielen Vašu tvorivú činnosť, ale nechá zhmotniť aj všetky Vaše sny. Kto vie, budúci rok sa v Paríži možno budete bozkávať Vy!

clanek_007

Počas Beltaine sa oslavovala prebúdzajúca sa príroda. Pokiaľ ju máte radi, zaiste ste tiež fanúšikom zvierat. A to aj tých divokých. Určite sa Vám zapáči obraz s jeleňom, ktorý má v paroží kvety. Je elegantný a vo Vašej obývačke či spálni pritiahne pozornosť každého návštevníka.

clanek_008

Prajeme Vám krásny 1. máj! Či už sa ho rozhodnete stráviť bujarou veselosťou ako za starých čias alebo v pokoji domova, nezabudnite energiu tohto dňa využiť na maximum.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie